Пекін вперше за багато років захопив нову територію у стратегічному регіоні, піднявши китайський прапор на спірному рифі Сенді-Кей всього за кілька кілометрів від ключової військової бази Філіппін. Інцидент стався напередодні масштабних спільних навчань США і Філіппін, що різко підвищує напругу у регіоні, повідомляє Financial Times.
Китайська берегова охорона висадилася на безлюдний риф Сенді-Кей у Південно-Китайському морі, розгорнула там прапор КНР і заявила про “морський контроль та реалізацію суверенної юрисдикції” над об’єктом. Про це повідомили державні ЗМІ Китаю, а також підтвердили міжнародні джерела.
Риф Сенді-Кей розташований за кілька кілометрів від острова Тіту – найважливішого військового форпосту Філіппін у регіоні архіпелагу Спратлі. Саме з цього острова філіппінські військові спостерігають за активністю Китаю у спірних водах. З кінця 2023 року Маніла активно модернізує інфраструктуру на Тіту, аби протистояти дедалі агресивнішій політиці Пекіна.
Захоплення Сенді-Кей відбулося напередодні найбільших щорічних навчань Balikatan, які Філіппіни проводять разом із США. Цього року маневри охоплюють і регіон, що межує з архіпелагом Спратлі, що ще більше загострює ситуацію.
“Це перший випадок за багато років, коли Пекін офіційно встановив свій прапор на раніше незайнятій території у Південно-Китайському морі”, – зазначає Financial Times.
Попри те, що Сенді-Кей – це лише піщана мілина площею трохи більше 200 квадратних метрів, вона має стратегічне значення: міжнародне право надає їй 12-мильну територіальну зону, яка перекривається з водами навколо бази Тіту.
Поки що немає ознак постійної окупації чи будівництва на рифі, але філіппінська сторона посилила патрулювання та проводить наукові експедиції для перевірки повідомлень про можливі китайські роботи з меліорації не лише на Сенді-Кей, а й ще на трьох рифах.
Нагадаємо, конфлікти між Китаєм і Філіппінами у Південно-Китайському морі тривають роками. Пекін претендує майже на всі води регіону, попри рішення міжнародного арбітражу, який визнав ці претензії незаконними.
Сенді-Кей може стати новою гарячою точкою у протистоянні Китаю, Філіппін та їхніх союзників, адже контроль над рифом дозволяє Пекіну впливати на рух у регіоні саме під час військових навчань США і Філіппін.