На валютному ринку України неспокійно: курси долара і євро то зростають, то знижуються, а прогнози фінансових аналітиків різні. Експерти говорять, що основна причина складнощів прогнозування — бурхливі політичні події, пов’язані, зокрема, з активізацією переговорів щодо найшвидшого встановлення миру в Україні.
Про це пише ТСН.
Продавати чи купувати валюту
Олег Пендзин відзначив нову тенденцію: населення почало активніше переходити з гривневих депозитів у валютні. Та є нюанси, які не всі враховують.
– За даними НБУ, близько 70% гривневих вкладів у нас на вимогу, гроші можна забрати у будь-який момент, однак і відсотки символічні. Населення вибирає їх через ризик швидкої зміни ситуації в країні. Фактично це розрахунковий рахунок, «безкоштовний сейф».
Переведення гривневих депозитів у валютні суті не міняє. Вигідніше вкластися у гривневі ОВДП — їх можна продати в будь-який момент, а схоронність забезпечує держава. Мінус — для інвестицій в ОВДП краще оперувати значними сумами, від 1000 доларів. А такі вільні кошти є не у кожного.
Тому для менших сум джерелом заробітку «на грошах» можуть бути короткотермінові гривневі депозити, які діють 3-4 місяці. Можна з упевненістю прогнозувати, що до кінця літа все буде спокійно, – сказав Олег Пендзин.
Андрій Шевчишин радить думати на перспективу, бо стабільна економічна ситуація в Україні поки підтримується коштом закордонної фінансової допомоги. Не виключено, що після досягнення мирної угоди все зміниться, почнеться значна девальвація гривні. Тому валютна готівка стане найвигіднішою у порівнянні з іншими інвестиційними інструментами.
– Інвестуємо в долари, поки курс невисокий, а от з євро варто зачекати, можливе його подешевшання, — радить експерт.
Андрій Забловський пропонує мультиваріант: розкладати вільні кошти у різні «кошики». Найгірше, на його думку — кидатися в крайнощі: наприклад, дорожчає євро — продаємо долари, купуємо євро, дешевшає долар — продаємо долар, купуємо ОВДП чи відкриваємо гривневі депозити.
– Найневдаліший зараз вчинок — купувати євро, оскільки ринок циклічний і максимуму курс євро, вважаю, досяг. Інвестиційний портфель повинен бути диверсифікований — приблизно у рівних частинах валюта і гривня, наприклад ОВДП, або депозити. Цю рівновагу треба підтримувати — говорить Андрій Забловський.
Також всі експерти вважають недоцільним продавати валюту без крайньої потреби.