Китайські компанії все частіше використовують треті країни для маскування походження своєї продукції, щоб уникнути високих тарифів, запроваджених адміністрацією Дональда Трампа.
Як повідомляє Financial Times, на китайських платформах, зокрема Xiaohongshu, спостерігається значне зростання кількості оголошень, що пропонують послуги з “відмивання походження” товарів. В одному з таких оголошень прямо вказується: “США ввели мита на китайські товари? Транзит через Малайзію для “перетворення” на товари з Південно-Східної Азії!”.
Представники китайського бізнесу відверто говорять про такі схеми. Продавчиня компанії Baitai Lighting із Чжуншаня пояснює: “Мита занадто високі. Але ми можемо продавати товари до сусідніх країн, а потім сусідні країни продаватимуть їх до Сполучених Штатів, і тариф знизиться”.
У рамках таких схем компанії пропонують комплексні послуги зі зміни пакування, етикеток і навіть сертифікатів походження. Наприклад, у малайзійському порту Кланг китайські товари перевантажують у нові контейнери, змінюють маркування та оформлюють документи з “новим” походженням.
Ці обхідні практики викликають серйозне занепокоєння в країнах Азії. Митна служба Південної Кореї повідомила, що лише за перший квартал 2025 року виявила фальсифіковану країну походження у товарів на 29,5 млрд вон (близько 21 млн доларів), більшість з яких походили з Китаю і були призначені для американського ринку.
“Ми спостерігаємо різке збільшення кількості випадків, коли наша країна використовується як обхідний шлях для товарів, щоб уникнути різних тарифів і обмежень через зміни в торговельній політиці уряду США”, – заявили в південнокорейському митному агентстві.
Подібні застереження нещодавно оприлюднили в’єтнамські та тайські урядові структури, які закликали бізнес ретельніше перевіряти походження сировини та запобігати фальсифікаціям документів.