Поки в Україні триває війна, чимало наших співвітчизників скуповують квартири у Польщі. Українці лідирують серед іноземців, які купують нерухомість у сусідній країні.
Про це йдеться в публікації Rzeczpospolita.
Так, лише за минулий рік українці уклали в Польщі 17 330 угод на купівлю тамтешньої нерухомості. Це відчутно більше, ніж було у попередньому році. Тоді, в 2023, з українцями було укладено трохи більше 14 000 угод щодо купівлі нерухомості.
Загалом же, якщо брати всіх іноземців, які у 2023 році придбали квадратні метри у Польщі, то їхня частка становила 6% від загальної кількості операцій з нерухомістю. Однак у минулому році загальна кількість продажів житла у Польщі знизилась. Водночас іноземці не стали купувати його менше. Через це за підсумками минулого року частка іноземців в таких операціях вже становитиме близько 10%.
За кількістю укладених угод серед іноземців лідирують наші співвітчизники. Крім українців, активно купують житло у Польщі також білоруси, росіяни, індійці, британці і в’єтнамці.
Іноземці віддають перевагу великим містам
Іноземці, у тому числі й українці, які купують житло, віддають перевагу великим містам. Зокрема, найбільше квартир іноземні громадяни придбали торік у Варшаві — 3535 квартир. У трійку лідерів входять також Краків (1523 квартири) і Вроцлав (1491 квартира).
За площею нерухомості, придбаної іноземцями, лідирують Мазовецьке (508 133,89 кв. м), Нижньосилезьке (216 377,70 кв. м) та Малопольське (123 837,27 кв. м) воєводства.
Чим приваблює українців житло у Польщі?
Експерти з нерухомості пояснюють підвищену цікавість іноземців саме до житла у великих містах простими причинами. Багато хто з них розглядає купівлю житла у Польщі як інвестицію. Власник має намір здавати його в оренду і отримувати з того прибуток. Саме тому квартири купують у великих містах та у новозбудованих мікрорайонах, де вони найсучасніші та найкомфортніші.
Ще одна категорія українців — люди, які мають власний бізнес у Польщі або працюють там уже тривалий час. Вони купують квартири для себе, оскільки мають намір проводити в цій країні багато часу або й взагалі оселитися там назовсім.
Причому відповідно до закону, який діє ще з 1994 року, іноземцям не потрібен спеціальний дозвіл на купівлю житла в Польщі, якщо воно не розташоване у прикордонній зоні.
Як зазначають у публікації, багато українців купують житло за готівку. Але дехто й бере кредит. Звісно, що розрахуватися відразу за житло готівковими коштами можуть лише люди, як мінімум, середнього достатку. Решті покупців доводиться брати кредит.
Так, за підсумками 2023 року 3044 іноземці скористалися програмою “Безпечний кредит”, яка дає позику під 2%. Причому переважна кількість позичальників — саме українці (2215 осіб). Проте кредити дають не всім. Якщо людина не може документально підтвердити джерело свого доходу, то кредиту їй не дадуть.