Українці, які перевозять готівкові долари чи євро через державний кордон, ризикують втратити гроші, якщо не дотримаються митних правил. За порушення передбачені штрафи, а іноземну валюту можуть конфіскувати.
Скільки валюти можна взяти із собою за кордон
Згідно з інформацією від Державної митної служби, вивозити валюту з України дозволено, але тільки за певних умов. Якщо сума не перевищує 10 тисяч євро (у перерахунку за офіційним курсом на день поїздки), декларацію подавати не потрібно. Якщо ж кількість валюти перевищує встановлені норми, необхідно не лише подати декларацію, а й пояснити походження грошей.
Резиденти України, які вивозять або пересилають валютні цінності, повинні надати додаткові документи. Мається на увазі:
- підтвердження зняття готівки з банківського рахунку;
- довідка про придбання банківських металів (за наявності);
- чек чи квитанція про обмін валют — лише на суму, що перевищує 10 000 євро в еквіваленті.
Варто пам’ятати, що документи про зняття готівкових коштів дійсні протягом 90 днів з моменту їх видачі. Водночас для нерезидентів діють інші правила, їм достатньо правильно заповнити митну декларацію.
Які наслідки для порушників у 2025 році
Недотримання вимог декларування тягне за собою фінансові санкції. З 2022 року в Україні діє оновлений закон, який вніс зміни до Митного кодексу щодо відповідальності громадян за порушення правил перетину кордону.
За недекларування іноземної валюти передбачено штраф — 20% від суми, яка перевищує дозволений поріг. Якщо ж особа свідомо не повідомила про наявність коштів або спробувала перевезти валюту поза контролем митниці, штраф зростає до 100% суми. Крім того, гроші конфіскуються у повному обсязі.
При цьому навіть сплата штрафу не гарантує, що валюту дозволять вивезти — без необхідних документів вона залишається затриманою на митниці.