В Україні – найнижча мінімальна зарплата в Європі (168,4 євро). Молдова, яка ще кілька років тому мала найменші зарплати в Європі, встановила мінімалку на рівні 285 євро. Цей показник у 3,8 раза менший, ніж у сусідній Польщі, але все одно більший, ніж в Україні.
Як йдеться у даних Євростату, найнижча мінімальна зарплата серед країн ЄС у Болгарії – 551 євро. А найбільша, у Люксембурзі – 2638 євро. Поза межами Європи є низка країн, де мінімалка навіть менша, ніж в Україні.
Нині 30 із 38 країн ОЕСР (Організація економічного співробітництва та розвитку) мають законодавчо встановлену мінімальну заробітну плату, мінімальна заробітна плата також існує у більшості країн з економікою, що розвивається, які не входить до ОЕСР. У восьми країнах ОЕСР, де законодавчо встановлений мінімум не визначено (Австрія, Данія, Фінляндія, Ісландія, Італія, Норвегія, Швеція та Швейцарія), колективні договори на рівні галузей або професій включають фактичні мінімальні розміри заробітної плати для значної частини робочої сили.
Середній показник мінімалки для ОЕСР – 55% від середньої зарплати. В Україні станом на зараз цей показник становить лише близько 33% середньої зарплати. Без підвищення мінімалки найближчим часом рівень бідності серед тих, то працює, тільки зростатиме. При цьому таке рішення також негативно вплине й на рівень тінізації зарплат. Роботодавцям доводиться підвищувати зарплати, а разом із середньою зарплатою має зростати й мінімалка.
Українець, який працює повний робочий день і отримує мінімалку, перебуває за межею бідності. Є кілька способів визначити, де межа бідності. І найпростіший – порівняти доходи із фактичним розміром прожиткового мінімуму. Тобто це та сума, яка необхідна, аби купити базовий набір товарів та послуг зі споживчого кошика.
Розмір фактичного прожиткового мінімуму розраховує Мінсоцполітики. І якщо порахувати за цінами лютого 2025-го (останні дані), виявиться, що українцю потрібно заробляти щонайменше 10 600,5 грн. І це на 2600,5 грн більше, ніж мінімальна зарплата в Україні. Тобто громадянин, який працює повний день, може перебувати за межею бідності.
Усього мінімалку отримують близько 1,5 млн українців. Значна частина з них – це ті, хто решту зарплати отримує в конвертах. Однак є й ті, хто дійсно працює за 8 тис. грн. Державний центр зайнятості опублікував понад 9,1 тис. вакансій із такою зарплатою. Мінімалку пропонують продавцям у невеликих населених пунктах, прибиральникам у музеях, двірникам, молодшим медичним сестрам, санітаркам, бібліотекарям тощо.