Українці масово відмовляються від підприємницької діяльності. У 2025 році різко зросла кількість закритих ФОПів. Названо головну причину негативної тенденції.
За перші чотири місяці 2025 року у нашій країні відкрили майже 82 тисячі нових ФОПів. Водночас близько 120 тисяч припинили діяльність за аналогічний період (+44%). Таким чином, на один новостворений бізнес припадає 1,5 закритих. Минулого року тенденція була протилежною – нових підприємців було більше, ніж тих, які зупинили роботу.
За даними Опендатабот, наразі найпопулярнішою галуззю серед нових ФОП є роздрібна торгівля, яку обрали близько чверті новостворених ФОПів. Поширеними також є сфери ІТ та консалтингу у програмуванні. Оптова торгівля закриває топ-3 лідерів.
Найбільше нових підприємців в 2025 році зареєстрували у Києві — 11,6 тисячі (14,2%), Дніпропетровській області – 7,8 тисячі (9,6%), а також на Львівщині – 6,1 тисячі (7,6%). Жінки наразі працюють активніше за чоловіків – 61% бізнесів належить саме їм. Очевидно, що це пов’язано із мобілізацією.
Чому українці масово закривають ФОПи
Голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев повідомив, що збільшення кількості закритих ФОПів більше пов’язано із закриттям непрацюючих, яких з 1 січня зобов’язали сплачувати ЄСВ.
“Закривались непрацюючі ФОП 1 та 2 групи, адже для них відновилися довоєнні правила сплати ЄСВ. Також був визначений ВЗ від мінімальної зарплати на 2025 рік — це 800 грн на місяць незалежно від того, здійснюють вони діяльність чи ні. Оскільки такі ФОП не ведуть реальну діяльність, вони ухвалюють рішення про закриття, аби уникнути нарахування податку”, – наголосив надеп.
Фахівець з питань економічної та податкової політики Олег Гетман зазначив, що йдеться насамперед про підприємців, які не вели активну діяльність. Активні бізнеси під час війни закриваються рідше. Серед головних проблем є падіння споживчого попиту, нестача фахової робочої сили та небезпека через ведення бойових дій.
У перший тиждень травня зафіксовано найбільшу кількість відкриттів ФОПів цьогоріч – 7014.